על הספר

האם אהבת הורים לילדם הביולוגי היא "טבעית" ואינה מותנית בדבר?

שאלה זו נבדקת בספר "אהבה התלויה בדבר: הילד הפגוע בעיני הוריו" של פרופ' מאירה וייס. המסקנה המתקבלת סותרת את המיתוס. אהבת הורים לילדיהם אינה "טבעית", אלא תרבותית, והיא מותנית בגופו של הילד או הילדה–בהופעתם החיצונית והאם הם עונים על הגדרת ה"אדם". מי שסממני הגוף שלו סותרים את התפיסה של התינוק השלם והמושלם נדחה על ידי הוריו.

בנוסף לציר ההורות, הספר נע גם על ציר הגוף. הוא מציג שאלות לגבי חשיבותם של יופי והופעה חיצונית ביחסים חברתיים, בקשר למשמעותם החברתית של השיער וגבולות הגוף, לגבי מיהו "אדם" ומיהו "לא אדם" וכיצד ההגדרה התרבותית של "אדם" מעוגנת בסממנים גופניים. הספר דן בשאלה מהו "בית", והאם בתוך המבנה של הבית יש אזורים שנתפסים כ"לא בית". הספר מציג את ההבניה התרבותית של בית וכיצד היא מותנית על ידי הגוף.

שאלות אלו ואחרות נבדקו במשך שש שנים בשלושה בתי חולים בשיטות מחקר אנתרופולוגיות הכוללות בעיקר תצפיות, והיו בסיס לעבודת הדוקטוראט שבעבורה זכתה פרופ' מאירה וייס בציון "בהצטיינות".

ספר זה היה הראשון , לפחות ככל הידוע, שבדק את השאלה ההורית המוצגת בו. אחרי שהוא התפרסם יצאו סדרת מחקרים אנתרופולוגים שבדקו את השאלה בדבר ההורות והאימהות "הטבעית" בתרבויות אחרות, והגיעו למסקנות דומות.

באתר זה תוכלו לקרוא את מקרי הבוחן המתוארים בצורה מפורטת עליהם מבוסס המחקר והספר.

 

Google+

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>