יום ראשון, 25 באוגוסט 2013

האזינו לראיון ברשת ב': "צה"ל הסתיר את האמת מהורים שיקיריהם נהרגו במלחמת יום הכיפורים"


לרגל צאת ספרה החדש "למראית אין", התראיינה פרופ' מאירה וייס לרשת ב' וסיפרה על התהליך שהוביל אותה להעלות על הכתב אחרי ארבעה עשורים את סיפורם הלא פשוט של ייטי וקארול ברקוביץ, אשר שכלו את בנם במהלך מלחמת יום הכיפורים.

הקשר הראשוני בין פרופ' וייס למשפחת ברקוביץ נוצר בסמוך לסיום מלחמת יום הכיפורים עת החלה מאירה את מחקר התואר השני שלה אשר התמקד בהורים ששכלו את יקיריהם במלחמה.
משפחת ברקוביץ הייתה אחת המשפחות שעמן שמרה פרופסור מאירה וייס על קשר עד מותם. "הזוג ייטי וקארול ברקוביץ היו בשנת 1973 עולים חדשים מרומניה" אומרת וייס, "וכשבנם נהרג, הם חיפשו תשובות. אחרי שהם קיבלו את התשובות מהצבא ובדקו אותן – התברר להם שמדובר בשקר."

זאת ועוד, פרופ' וייס סיפרה למראיינת גם על ניסיונה האישי במהלך המלחמה עת ליוותה הורים שכולים כמתנדבת מטעם משרד הביטחון וגם אז היא נתקלה בלא מעט מקרים בהם צה"ל פשוט לא אמר את האמת: "גם במקרה של קארול וייטיי, וגם במקרים רבים אחרים צה"ל לא היה שקוף ולא מסר אינפורמציה שקופה." "אם צה"ל היה אומר להורים השכולים את האמת, הרבה מאוד חלקים קשים בהתנהלות הצבא ומפקדיו היו נחשפים בפומבי – כמו מלחמת הגנרלים או העובדה שחלק מהחיילים פשוט ננטשו במדבר בעוד שהמפקדים שלהם ברחו. זה בדיוק מה שקרה לבנם של קארול ו-יטיי".

"לבסוף", סיכמה פרופ' וייס, "הרגשתי שהסיפור הזה חייב להיכתב ולצאת לאוויר העולם משום לאורך השנים לא ראינו שינוי בהתנהלות הזו – גם היום התחושה היא שאין על מי לסמוך."

הנכם מוזמנים לקרוא את הספר "למראית אין" אשר יצא לאור בהוצאת רימונים. הוא נמצא לרכישה באתר אינדי, בחנויות הפרטיות, ובצומת ספרים. באחד בספטמבר הוא יהיה גם בסטימצקי.

לחצו לרכישת הספר באתר אינדי

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה